Tikinti və daşınmaz əmlak sektorunda keyfiyyətli və innovativ layihələri ilə tanınan "Kristal" Bakıda keçirilən World Urban Forum 13 (WUF13) beynəlxalq forumunda iştirak edib. Şirkət xüsusi stendi ilə çıxış edərək paytaxtın müxtəlif ərazilərindəki yaşayış komplekslərini, müasir şəhərsalma yanaşmalarını və premium yaşayış konsepsiyalarını nümayiş etdirib.
https://youtube.com/shorts/B0hlPLx-55A?feature=share
Stendin mərkəzini "City Garden Narimanov" layihəsinin maketi təşkil edib. Ümumi ərazisi 21 hektar olan bu kompleksin 17,3 hektarı — yəni ərazinin böyük əksəriyyəti — yaşıllıqla əhatələnilib. "City Garden Narimanov" sakinlərinin gündəlik ehtiyaclarının əksəriyyətini kompleks daxilindən ödəyəcək şəkildə planlaşdırılıb. Məktəb, uşaq baxçası, ticarət mərkəzi, iaşə obyektləri, klinika və fitness mərkəzi kimi infrastrukturları özündə birləşdirən kompleks sakinlərinin nəqliyyatdan istifadəsini minimuma endirməyi hədəfləyir — bu da şəhər mühitinə ekoloji töhfənin ayrılmaz hissəsidir.
Layihə, dayanıqlı inkişaf məqsədlərini əsas götürən yanaşması ilə diqqət çəkib: binalarda günəş panelləri quraşdırılır, yağış suları toplanaraq suvarma məqsədilə istifadə olunur, istilik və soyutma xərclərini minimuma endirmək üçün keyfiyyətli izolyasiya sistemləri tətbiq edilir.
Ümumilikdə “Kristal” ekologiya amilini bütün layihələrinin əsasına qoyduğunu vurğulayır: istifadə olunan materialların seçimindən tutmuş yaşıllıq sahələrinin salınmasına qədər hər addımda ətraf mühitin qorunması meyarları nəzərə alınır. "Kristal" WUF13-dəki iştirakı ilə dayanıqlı şəhər inkişafına verdiyi önəmi bir daha nümayiş etdirib və gələcəkdə də innovativ, ekoloji cəhətdən məsuliyyətli layihələrlə şəhər mühitinin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Forum çərçivəsində "Kristal" nümayəndələri müxtəlif ölkələrdən gələn iştirakçılar, investorlar və beynəlxalq təşkilat nümayəndələri ilə görüşlər keçirib, şəhərsalma və daşınmaz əmlak sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Компания «Кристал», известная своими качественными и инновационными проектами в сфере строительства и недвижимости, приняла участие в международном форуме World Urban Forum 13 (WUF13), прошедшем в Баку. Компания выступила со специальным стендом, представив жилые комплексы в различных районах столицы, современные подходы к градостроительству и концепции премиального жилья.
Центральное место на стенде занял макет проекта «City Garden Narimanov». Из общей площади комплекса в 21 гектар 17,3 гектара — то есть большая часть территории — отведены под зелёные зоны. «City Garden Narimanov» спроектирован таким образом, чтобы жители могли удовлетворять большинство повседневных потребностей непосредственно на территории комплекса. В проект входят школа, детский сад, торговый центр, объекты общественного питания, клиника и фитнес-центр. Комплекс нацелен на минимизацию использования транспорта жителями, что является неотъемлемой частью экологического вклада в городскую среду.
Проект привлёк внимание своим подходом, основанным на целях устойчивого развития: в зданиях устанавливаются солнечные панели, дождевые воды собираются и используются для полива, а для минимизации затрат на отопление и охлаждение применяются качественные системы изоляции.
В целом компания «Кристал» подчёркивает, что экологический фактор лежит в основе всех её проектов: от выбора используемых материалов до создания зелёных зон — на каждом этапе учитываются критерии защиты окружающей среды. Участием в WUF13 компания «Кристал» вновь продемонстрировала своё значение, которое придаёт устойчивому развитию городов, и заявила, что и в будущем продолжит вносить вклад в развитие городской среды посредством инновационных и экологически ответственных проектов.
В рамках форума представители компании «Кристал» провели встречи с участниками, инвесторами и представителями международных организаций из различных стран, обсудив возможности сотрудничества в сфере градостроительства и недвижимости.