"Kristal" və "Hansgrohe" gələcək layihələr üzrə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb
6 avqust 2026-cı ildə Azərbaycanın aparıcı tikinti şirkətlərindən biri olan "Kristal" ilə premium sanitar avadanlıqları və hamam həlləri sahəsində dünyanın tanınmış brendlərindən "Hansgrohe" arasında əməkdaşlığın inkişafını nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum "Kristal"ın Müşahidə Şurasının sədri Mahayət Nəbiyev və "Hansgrohe SE"-nin Baş İcraçı Direktoru (CEO) Hans-Yürgen Kalmbax tərəfindən imzalanıb.
Anlaşma tərəflərin Azərbaycanda həyata keçiriləcək tikinti və interyer layihələri üzrə əməkdaşlığının genişləndirilməsinə yönəlib. Memorandum çərçivəsində gələcək layihələrdə innovativ həllərin tətbiqi, məhsul seçimi və texniki dəstək, dizayn və layihələndirmə proseslərinin əlaqələndirilməsi, eləcə də dayanıqlılıq və enerji səmərəliliyinə əsaslanan yanaşmalar üzrə birgə fəaliyyət imkanlarının qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
İmzalanan memorandum "Kristal" və "Hansgrohe" arasında strateji tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətində atılmış mühüm addım olmaqla yanaşı, beynəlxalq təcrübənin Azərbaycanda həyata keçirilən müasir tikinti layihələrinə inteqrasiyasına və keyfiyyət standartlarının daha da yüksəldilməsinə töhfə verməyi hədəfləyir.

On August 6, 2026, a Memorandum of Understanding aimed at developing cooperation was signed between “Kristal”, one of Azerbaijan’s leading construction companies, and “Hansgrohe”, one of the world’s renowned brands in premium sanitary ware and bathroom solutions.
The Memorandum was signed by Mahayat Nabiyev, Chairman of the Supervisory Board of “Kristal”, and Hans Jürgen Kalmbach, Chief Executive Officer (CEO) of “Hansgrohe SE”.
The agreement is aimed at expanding cooperation between the parties on construction and interior projects to be implemented in Azerbaijan. Within the framework of the Memorandum, the parties plan to explore opportunities for joint activities related to the implementation of innovative solutions in future projects, product selection and technical support, coordination of design and planning processes, as well as approaches based on sustainability and energy efficiency.
The signed Memorandum represents an important step toward the development of the strategic partnership between “Kristal” and “Hansgrohe”, while also aiming to contribute to the integration of international expertise into modern construction projects implemented in Azerbaijan and to the further enhancement of quality standards.
Affordable apartment options for those who want to live in Yasamal – "Kristal"!
Owning a fully renovated apartment in a convenient location that fits your budget? The "Kristal" residential complex "Park Yasamal" turns this dream into reality.
A cooperation memorandum has been signed between "Kristal" and "Prysmian Group"!
A cooperation memorandum has been signed between "Kristal" company and the Italian brand "Prysmian Group", one of the global leaders in the cable systems industry.