Yeni mənzil alarkən yaxşı ev tapmaq qədər, yaxşı ərazidə ev tapmaq da vacibdir. Metroya, əsas yollara, məktəbə və gündəlik lazım olan yerlərə yaxınlıq sonradan həyatın rahatlığını birbaşa hiss etdirir. “City Garden Narimanov” bu üstünlükləri geniş yaşayış imkanları ilə birləşdirir.
Nərimanovda, Heydər Əliyev prospektinə və “N.Nərimanov” metro stansiyasına qısa məsafədə yerləşən “City Garden Narimanov” müxtəlif ehtiyaclara uyğun mənzil seçimləri təqdim edir. Kompleksdə studiya, 2, 3 və 4 otaqlı mənzillər, həmçinin müxtəlif sahələrdə və şəxsi bağçalı mənzil variantları mövcuddur.
Mənzillər premium təmirli, kommunal xidmətlərlə təchiz olunmuş formada təhvil verilir. Təmir zamanı uzun illər istifadə üçün seçilən Avropa brendlərinin məhsullarından istifadə olunur. Almaniya istehsalı “HARO” parketləri, İtaliyanın “GEWISS” elektrik açarları və “Prysmian” yanmayan kabelləri, “Zambaiti Parati” divar kağızları, Almaniyanın “GROHE” hamam aksesuarları və İtaliyanın “Infinity” keramoqranitləri mənzillərdə istifadə olunur.
Kompleksin üstünlüyü mənzillərin özü ilə bitmir. 17,4 hektar yaşıllıq ərazisi olan “City Garden Narimanov”da yeni açılacaq mall, fitness mərkəzi və sentyabrda fəaliyyətə başlayacaq "LANDAU" School kimi imkanlar da nəzərdə tutulub. Beləliklə, sakinlər üçün alış-verişdən təhsilə və istirahətə qədər bir sıra gündəlik ehtiyacları yaşayış məkanına yaxın həll etmək mümkün olacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, layihədə tətbiq olunan tikinti həlləri də yaşayış komfortu nəzərə alınaraq hazırlanıb. Panel sistemi, beton pərdə sistemi, tava tipli bütöv təməl və 12 metrədək dərinliyə enən beton ayaqlarla gücləndirilmiş konstruksiya layihənin əsas texniki xüsusiyyətləri sırasındadır. Daxili arakəsmələr isə zavod şəraitində hazırlanan izolyasiyalı panel konstruksiyaları ilə qurulur.
Layihədə mənzil sahibi olmaq üçün 20 ilədək ipoteka və ya 36 ayadək daxili kredit imkanları təqdim olunur. Bundan əlavə, “Evini hissə-hissə al” modeli ilə mənzilin kvadratmetrini faizsiz və aylıq öhdəliksiz şəkildə mərhələli almaq mümkündür. Nərimanovda investisiya etmək istəyənlər bu seçimə nəzər yetirə bilər.
“City Garden Narimanov”da mövcud mənzil seçimləri və satış şərtləri haqqında ətraflı məlumat üçün *1544 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və ya satış ofisinə müraciət edə bilərsən.

When buying a new apartment, finding a home in a good location is just as important as finding the right property itself. Proximity to the metro, main roads, schools, and essential everyday amenities directly contributes to a more comfortable lifestyle in the long run. “City Garden Narimanov” combines these advantages with a wide range of residential opportunities.
Located in Narimanov, within a short distance of Heydar Aliyev Avenue and the “N. Narimanov” metro station, “City Garden Narimanov” offers a variety of apartment options to suit different needs. The complex features studio, 2-, 3-, and 4-room apartments, as well as units of various sizes and apartments with private gardens.
The apartments are delivered with premium finishes and fully equipped with utility services. The interiors feature products from European brands selected for long-term durability and quality. German-made “HARO” parquet flooring, Italian “GEWISS” electrical switches and “Prysmian” flame-retardant cables, “Zambaiti Parati” wallpapers, German “GROHE” bathroom fittings, and Italian “Infinity” porcelain stoneware are used throughout the apartments.
The advantages of the complex extend beyond the apartments themselves. With 17.4 hectares of landscaped green space, “City Garden Narimanov” will also offer amenities such as a new shopping mall, a fitness center, and “LANDAU” School, which is scheduled to open in September. This will allow residents to meet a wide range of everyday needs—from shopping and education to leisure—within close proximity to their homes.
In addition to all these advantages, the construction solutions applied in the project have also been developed with residential comfort in mind. The panel system, reinforced concrete shear wall system, raft foundation, and structural reinforcement with concrete piles extending to depths of up to 12 meters are among the project’s key technical features. The internal partition walls are constructed using factory-produced insulated panel systems.
To purchase an apartment in the project, buyers can benefit from mortgage options of up to 20 years or internal financing for up to 36 months. In addition, with the “Buy Your Home in Parts” model, it is possible to purchase the apartment gradually, square meter by square meter, without interest or monthly payment obligations. Those looking to invest in Narimanov may consider this option.
For detailed information about the available apartment options and sales terms at “City Garden Narimanov”, you can contact *1544 or visit the sales office.
“Premium apartments in City Garden Narimanov with mortgage options up to 20 years – Kristal”
The Kristal project “City Garden Narimanov,” which elevates the premium living concept to a new level, is a unique residential complex located in the heart of Baku. With more than 17 hectares of expansive green areas, modern architectural solutions, rich infrastructure, and fully renovated apartments, the project brings together the dynamic rhythm of city life with exceptional comfort and a premium lifestyle.